E-SHOP - www.xenoled.sk - XENOLED

Ako vybrať správne led svietidlo?

               Ak chcete vybrať správne LED svietidlo je dôležité zvážiť niekoľko parametrov ako sú:     

LED čipy

V súčasnej dobe sú na trhu LED žiarovky s diódami rôznych typov a líšia sa najmä účinnosťou a kvalitou chladenia.

Zastaralé typy LED:

Klasické vysokosvietivé LED pre použitie na osvetľovanie priestorov a automobilov majú nevýhodu, že svietia príliš v úzkom uhle (60°) „do zeme“, pričom miestnosť a automobil zostávajú slabo osvetlené. Nimi osadené LED žiarovky dosahujú  nízku svietivosť a pri tesnom umiestnení jednej diódy vedľa druhej môžu predčasne vyhorieť.

Vysoko výkonné LED (High Power LED) o výkone 1W, 2W alebo 3W sú na tom podobne ako klasické svetlo emitujúce diódy - rozptyl svetla je iba 60° a majú pri najčastejšej konfigurácii 3x1W LED svetelný tok iba okolo 220 lumenov. Preto sú postupne nahrádzané SMD LED čipmi.

SMD 3528 LED sú jednodiodové čipy s rozptylom svetla 120° a priemernou účinnosťou. Príkon jedného čipu je 0.08W. SMD 3528 LED má približne takú svietivosť, ako dve vysoko svietivé klasické diódy. SMD 3528 v porovnaní s čipom SMD 5050 má rovnaké vlastnosti, iba že obsahuje iba jeden čip, nie tri. Výhodou oproti SMD 5050 je lepšie chladenie čipov okolitým vzduchom, nevýhodou potreba väčšieho priestoru. Tieto čipy sa však prestávajú používať a sú nahrádzané LED čipmi s vyššou účinnosťou a s lepšou možnosťou chladenia.

SMD 5050 LED je trojdiodový čip s povrchom o veľkosti 5 x 5 mm a príkonom 0,24W. Má 6 vývodov a pôvodne bol navrhnutý pre RGB prevedenie. Dobrá svietivosť pri malom rozmere LED čipu, rozptyl svetla 120° a slušná účinnosť spôsobila, že tento SMD čip sa používal aj na tvorbu bieleho svetla a vytlačil staršie klasické LED, oproti ktorým mal až 6-násobne vyššiu svietivosť.

Veľkoplošné COB LED vznikli spojením viacerých LED čipov zaliatych do jedného veľkého čipu. Tým sa dosiahla vyššia svietivosť z rovnakej plochy, ako to bolo možné pri skupine jednotlivých SMD chipov. Nevýhodou COB LED bola vyššia cena, vyššia prevádzková teplota a teda i nutnosť lepšieho chladenia. Kvôli tomu boli tieto čipy nahradené menšími a účinnejšími COB čipmi. Uhol rozptylu svetla veľkoplošných COB čipov bol 120°.

SUPERFLUX LED známe pod názvom PIRANHA LED alebo EAGLE-EYE LED (orlie oko) je vysoko výkonná LED s dobrým rozptylom svetla. SUPERFLUX LED čipy majú dobrú účinnosť, otrasuvzdornosť a odolnosť voči nízkym teplotám. Pre vyššiu výrobnú cenu sa ich použitie však veľmi nerozšírilo.

Nové typy LED:

SMD 5630 (5730) LED je čip s príkonom 0,5W. Tento nový model LED čipov má vyššiu účinnosť ako čipy SMD5050, menší rozmer a dosahuje maximálny svetelný tok až 60 lumenov. Lepšia možnosť chladenia je umožnená vyspelejšou technológiou, použitím kvalitnejších materiálov a hlavne menšou výškou čipu. Rozptyl svetla je 120°.

SMD 3014 LED je menší brat čipu SMD 5630 s štvrtinovým výkonom. Rozptyl svetla je 120°.

SMD 2835 LED ďalšia veľmi populárna varianta čipu SMD 5630, ktorá postupne úplne vytláča z trhu led čipy SMD5050, a to právom. Okrem lepšieho chladenia a vyššej účinnosti má tento čip aj nižšiu výrobnú cenu, a to i pri používaní kvalitnejších materiálov, ako u zastaralých LED čipov SMD5050. Rozptyl svetla je 120°.

COB LED vznikla osadením LED čipov na menšiu plochu s veľmi dobrou možnosťou chladena. COB čipy dosahujú vysoký svetelný tok a vyrábajú sa až o výkone 200W.

MCOB LED je nová, nie veľmi rozšírená technológia, ktorá má šancu nahradiť LED čipy v mnohých dnes predávaných LED žiarovkách. MCOB je skratka „Multi chips/cups on the board“ - viac čipov na doske a jedná sa vlastne o použitie niekoľkých COB čipov na jednom module. COB čipy sú umiestnené priamo na chladiči zo zliatiny hliníku, teda majú podstatne lepšie chladenie ako napríklad trojvrstvové SMD5050 alebo veľkoplošné COB čipy. To napomáha dosiahnuť podstatne vyššiu účinnosť, ale i nižšiu výrobnú cenu.

AC COB je najnovšia technológia LED čipov, ktoré sa pripájajú priamo na striedavý prúd. Fungujú tak, že každá polvlna prúdu napája inú skupinu LED čipov. Vďaka tomu, že AC COB nepotrebujú elektrolitický kondenzátor, ich životnosť je oveľa vyššia, ako pri iných LED žiarovkách. Ďalšou výhodou AC COB je možnosť stmievania takmer každým stmievačom na trhu.

Kvalita LED čipov

Svetelný tok LED čipov je úmerný čistote použitých materiálov a presnosti výroby. Napríklad pre LED čip SMD5050 bol maximálne dosiahnuteľný svetelný tok 24 lumenov/kus. V bežných LED žiarovkách sa však používajú menej kvalitné čipy, najčastejšie 18lm/čip, alebo ešte slabšie. Tento údaj je svetelný tok pri maximálnom prúde LED čipom, ktorý však nemôže byť použitý trvalo, inak by sa veľmi skrátila životnosť LED žiarovky. Prúd LED čipmi môže byť maximálne 70%, aj to iba v prípade kvalitného chladenia, inak sa prúd znižuje ešte viac. Tým sa znižuje aj svetelný tok LED žiarovky na 60 až 70%

Teda LED žiarovka s 24ks SMD5050 čipov o svietivosti 18lm/čip nebude mať svietivosť 432 lumenov (24x18), ale maximálne 302lm. Často sú však používané ešte menej kvalitné čipy o maximálnej svietivosti 11 lumenov.

UPOZORNENIE: Ak je cena LED žiarovky veľmi nízka, sú v nej takmer vždy použité najlacnejšie LED čipy s nízkym svetelným tokom, hoci uvádzaný údaj o svetelnom toku môže ukzovať vysoké lumeny.

Uhol rozptylu svetla

Ak chcete osvetliť miestnosť svietidlom s jednou LED žiarovkou, je potrebné, aby svietila všetkými smermi, podobne ako klasická žiarovka. Vhodné sú naptríklad sviečkovité, guľovité alebo kukuricové LED žiarovky. Pri viacerých svietidlách je možné použiť i smerové, najlepšie SMD alebo COB LED žiarovky. V súčasnosti je však trend používať viac slabších svietidiel, lebo pri jednej silnej žiarovke v strede miestnosti, pokiaľ nie ste priamo pod ňou, si budete tieniť svetlo.

Rozmer

Mnohé LED žiarovky, hlavne výkonnejšie v prevedení E27, majú o niečo väčší rozmer ako klasické žiarovky. Pred kúpou LED žiarovky je dobré si priestor v svietidle premerať a pozrieť si rozmery LED žiarovky, ktorou chcete nahradiť pôvodnú žiarovku.

Záruka

Ak si kúpite lacnú LED žiarovku bez záruky, je možné, že je osadená lacnou elektronikou, ktorá nie je pre napájanie LEDiek celkom vhodná a po pár dňoch či týždňoch vám začnú odchádzať jednotlivé LED segmenty, alebo i samotné napájanie. Preto je dobré kupovať LED žiarovky so zárukou.

Xenoled.sk a Xenoled.cz  je na českom a slovenskom trhu jediným autorizovaným predajcom produktov značky XENOLED® vyvíjaných a vyrábaných  výrobcom, pre ktorého je kvalita produktu vždy na prvom mieste.  Výrobky svetelnej techniky tejto značky žiaria ako hviezda Mercedes-Benz medzi autami.

Pre Vás
Facebook
Newsletter
Chcete od nás odoberať newsletter s aktuálnymi ponukami?