E-SHOP - www.xenoled.sk - XENOLED

Čo je to CAN BUS

Behom posledných rokov sa každý, kto sa zaujíma o automobilovú techniku, servisnú diagnostiku ale aj automobilové príslušenstvo, čoraz častejšie stretáva so skratkou CAN BUS. Nie každému však je jasné čo to znamená a k čomu to vlastne slúži. Pokúsime sa preto túto „šifru“ trocha objasniť.
 
Pred CAN BUSom
Od štyridsiatych rokov minulého storočia výrobcovia automobilov neustále zdokonaľovali svoje autá integráciou veľkého množstva elektronických komponentov. Mnoho mechanických systémov bolo nahradených elektronickými (napr. karburátor vstrekovaním) a vyvinulo sa veľa nových zariadení zvyšujúcich komfort, pohodlie a bezpečnosť auta (ABS, airbagy, servoriadenie, centrálne zamykanie, elektrické okná, ESP, brzdný asistent, palubný počítač, klimatizácia, tempomat a nespočet ďalších). Dnešné automobily majú až 70 rôznych elektronických zariadení vyžadujúcich vzájomnú komunikáciu.
Pre vzájomné prepojenie všetkých týchto systémov bolo potrebné enormné množstvo káblov a konektorov. To však prinášalo so sebou veľa nevýhod: zvyšovanie hmotnosti auta (a tým aj jeho spotreby), zvyšovanie výrobných nákladov, vzhľadom na veľký počet konektorov je vysoká možnosť výskytu zlého spojenia (ktoré sa ťažko hľadá) a v neposlednom rade vysoké nároky na servisných a montážnych odborníkov. Tí totiž okrem toho, že musia rozumieť tomu ako jednotlivé systémy medzi sebou komunikujú, musia sa vedieť orientovať aj v tej veľkej spleti káblov. Navyše, aby to nebolo také jednoduché, zapojenia a farby káblov sa líšia nielen u jednotlivých výrobcov áut, ale aj medzi modelmi a dokonca k zmenám dochádza aj pri výrobe toho istého modelu auta. Preto je potrebné rozlišovať aj rok výroby.
 
Nastupuje CAN BUS
CAN – Controller Area Netwok, BUS – zbernica.
Pre odstránenie problému stále sa zväčšujúcej kabeláže v aute bol navrhnutý technický spôsob, pri ktorom elektronické jednotky v aute navzájom komunikujú po jedinom páre káblov (CAN high, CAN low).
CAN BUS je teda dátová zbernica využívaná pre vzájomnú komunikáciu funkčných jednotiek v automobile. Môžeme si to predstaviť podobne ako počítačovú sieť. Maximálna prenosová rýchlosť je v súčasnosti 1 Mbit/s.
 

Možno niekoho prekvapí, že CAN BUS nie je novou záležitosťou. Bol vyvinutý už v roku 1983 firmou Robert Bosch GmbH. Prvým autom vybaveným zbernicou CAN BUS ktoré sa dostalo na trh bolo BMW 850 coupe – v roku 1986! Pri výrobe tohto auta bolo tak ušetrených až 2km káblov, polovica konektorov a hmotnosť auta sa znížila až o 50kg! A to v tom čase ešte autá nemali toľko elektronických systémov ako dnes, po 20 rokoch. 
Aj keď CAN BUS bol navrhnutý pre použitie v automobiloch, veľmi rýchlo si našiel uplatnenie aj v priemyselnej automatizácií.
Výhodou tohto riešenia je okrem iného aj jednoduchá možnosť rozširovania o nové funkčné jednotky. Ak sa v budúcnosti vyvinie nové elektronické zariadenie do auta, jednoducho sa pripojí k existujúcej sieti CAN BUS. Zmena nastane len na úrovni komunikačnej, teda softwaru. 
Rovnako servisná diagnostika automobilov sa významne zjednodušila. Mechanik sa pripojí počítačom alebo špeciálnym diagnostickým zariadením na tzv. servisný konektor a počítač mu ukáže všetky závady auta súvisiace s jeho elektronickou časťou.
CAN BUS sa rýchlo stal všeobecne akceptovaným štandardom. Všetky autá predávané v severnej Amerike od roku 2008 musia byť povinne vybavené touto technológiou, podobne je to aj v EU. Napriek tomu je možné povedať, že jeho hlavná expanzia je len pred nami. Už dnes sa pracuje na jeho využití aj v domácnostiach (napr. pre audiovizuálnu techniku).
 
Doplnky a ich montáž pre autá s CAN BUS
Montáž doplnkov do áut bez CAN BUSu bola čím ďalej náročnejšia a vyžadovala si skúsených odborníkov. Zavedením technológie CAN BUS do áut sa situácia spočiatku ešte viac skomplikovala, pretože napojenie bežného autodoplnku na zbernicu CAN nebolo možné a pôvodná kabeláž auta sa stratila. Montážny technici hľadali alternatívne možnosti, ktoré však boli väčšinou ešte náročnejšie na ich odbornú zdatnosť.
Po čase niektorí výrobcovia príslušenstva pochopili, že všetko zlé je na niečo dobré a začali využívať technológiu CAN BUS vo svoj prospech.

Xenoled.sk a Xenoled.cz  je na českom a slovenskom trhu jediným autorizovaným predajcom produktov značky XENOLED® vyvíjaných a vyrábaných  výrobcom, pre ktorého je kvalita produktu vždy na prvom mieste.  Výrobky svetelnej techniky tejto značky žiaria ako hviezda Mercedes-Benz medzi autami.

Pre Vás
Facebook
Newsletter
Chcete od nás odoberať newsletter s aktuálnymi ponukami?